XIII Zjazd w Popowie

W dniach od 9. do 13. czerwca w Popowie, około 6O km na północ od Warszawy, odbył się XIII Zjazd Związku Rodu Żółtowskich.

Tym razem przyjechała ze mną, po raz pierwszy na Zjazd, moja stryjeczna siostra Ania z Brzegu. Była zaskoczona, gdy zobaczyła wiele machających rąk i serdeczne powitania tych, którzy przyjechali pierwsi oraz gdy dwóch przystojnych młodzieńców, Marcina i Michała, synów Bogusi z Płocka. Oni też pomogli nam przy noszeniu bagaży.

Miejscem spotkania był ośrodek „Przystań” w Popowie położony na Nizinie Mazowieckiej, w sąsiedztwie Puszczy Białej, w bliskiej odległości od Bugu i jego ujścia do Narwi.

Otaczające tereny są dużym kompleksem lasów sosnowych, a dzięki występującym w powietrzu olejkom eterycznym i bliskości wody, występuje tutaj specyficzny mikroklimat.

Sam ośrodek jest zlokalizowany na terenie parku ze starodrzewiem z XVIII i XIX wieku, którego ozdobą jest liczący przeszło 400 lat dąb szypułkowy. Tak urokliwe miejsce, w którym spotkaliśmy się na kolejnym Zjeździe, to zasługa Stefana z Podkowy Leśnej.

Tradycyjnie w pierwszym dniu Zjazdu udaliśmy się na mszę połączoną z procesją Bożego Ciała. Miejscowy proboszcz poinformował swoich parafian, że do ośrodka „Przystań” w Popowie zjechali Żółtowscy z całej Polski na swój XIII Zjazd i w imieniu swoim i swych parafian nas powitał. Po procesji niektórzy Żółtowscy rozmawiali z posłem Jarosławem Kalinowskim z PSL.

Po obiedzie uczestnicy Zjazdu uczestniczyli w zebraniu, którego celem było wybranie prezesa i nowego zarządu. Obrady rozpoczęły się uroczyście: odśpiewaniem hymnu Rodu Żółtowskich (ułożonego przez Marka z Poznania) i wniesieniem bochna chleba z herbem Ogończyk, przywiezionego przez Bożenę z Żółtowskich Drożdżalową, a upieczonego przez Wiesława Rumińskiego – wnuka Tomasza Żółtowskiego z Dobrzejowic.

W trakcie zebrania dokonano wyboru Prezesa i Zarządu. Rafał z Korycina został ponownie wybrany na stanowisko prezesa. Do Zarządu wybrani zostali: Mariusz ze Sztumu – vice prezes, Jarosław ze Skierniewic – skarbnik, Natalia ze Skierniewic – sekretarz, Andrzej Mieczysław z Warszawy – redaktor kwartalnika, Maciej z Warszawy – odpowiedzialny za stronę Internetową, Wacław z Łodzi – odpowiedzialny za Genealogię, Bogusia z Płocka, Bożena z Żółtowskich Lipińska z Warszawy, Mieczysław ze Szczecina, Piotr z Płocka.

W piątek pojechaliśmy na wycieczkę po Warszawie – opisze ją Bożena Żółtowska. Po powrocie ze stolicy odbyła się uroczysta kolacja połączona z aukcją przedmiotów ofiarowanych na licytację przez uczestników Zjazdu. Wszyscy bawili się dobrze i mieli wspaniałe humory.

Tradycyjnie w sobotę uczestniczyliśmy w Mszy Św. w intencji Rodu, którą celebrował proboszcz ks. dr nauk teologicznych Cezary Siemiński. Słowo Boże oraz Modlitwę Wiernych czytał Wacław z Łodzi, a na tacę zbierał Kazimierz z Kufic. Na zakończenie mszy, w intencji zmarłych z Rodu Żółtowskich w szczególności za Zbigniewa ze Skierniewic i Michała z Łodzi, odmówiliśmy modlitwę Anioł Pański.

Po powrocie do Ośrodka, odbył się – zorganizowany dla nas – pokaz porcelany i obrusów prowadzony przez przedstawiciela firmy „Regalia” z Torunia.

Tego dnia po obiedzie wysłuchaliśmy koncertu akordeonowego w wykonaniu Michała z Olsztyna. Bardzo nam się ten koncert podobał i życzymy powodzenia młodemu artyście. Reszta dnia upłynęła na spacerach i spotkaniach towarzyskich.

Niedziela – dzień odjazdu. Świt, piąta rano, dołączyłem do Władysława z Kielc i wspólnie pożegnaliśmy odjeżdżających Bożenę i Mariana Drożdżali z Torunia. Później razem z Władysławem odbyłem wspaniały poranny spacer do ujścia Narwi z Bugiem do Zalewu Zegrzyńskiego.

Po śniadaniu jak zwykle pożegnania i odjazdy.

Do zobaczenia na XIV Zjeździe.

Wacława z Łodzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *