Stanisław Żółtowski


Artysta malarz

W środku żona Stanisława Żółtowskiego Anna
W środku żona Stanisława Żółtowskiego Anna

27 września br. odbył się wernisaż malarstwa Stanisława Żółtowskiego (1914-2004) zatytułowany „Kolory Koloryzmy”, zorganizowany przez Galerię DESA MODERN w Warszawie.

Stanisław Żółtowski urodził się w Wielkopolsce, lecz życie jego związane było z Warszawą.

Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana Kowarskiego. Dyplom zrobił w 1937 roku pod kierunkiem Jana Cybisa. Przerwę w dalszej edukacji spowodowała druga wojna światowa, podczas której stracił wszystkie obrazy. Od 1950 roku w rodzimej uczelni nauczał kolejne pokolenia artystów. W 1979 roku uzyskał tytuł profesora malarstwa i rysunku, po czym został kierownikiem Katedry Malarstwa i Rysunku na Wydziale Grafiki. Od 1945 roku należał do Związku Polskich Artystów Plastyków, od 1967 roku był członkiem Titulaire Correspondant, a od 1968 roku Conseiller of Cultural International Arts Guild w Monte Carlo.

Stanisław Żółtowski – uczeń kapisty Jana Cybisa – był z pewnością kolorystą. We wszystkich Jego pracach barwa odgrywa nadrzędną rolę. Kształt i linia traci przy niej znacznie. Malarstwo Jego trudno związać z konkretną tendencją artystyczną. Jego prace ukazujące akty, pejzaże, martwe natury, a jednocześnie kompozycje z pogranicza surrealizmu czy też abstrakcjonizmu, świadczą o poszukiwaniu kształtu własnej sztuki.

Prezentowana wystawa jest pierwszą od czasu śmierci Artysty okazją do pokazania prac pochodzących z wcześniejszych lat Jego twórczości, jak również z lat późniejszych.

Bożena Lipińska

Tekst na podstawie opracowania Marianny Otmianowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *