Uroczyście, rodzinnie i pięknie

Słowo „wigilia” pochodzi od łacińskiego czasownika „vigilare”, czyli czuwać. Wigilia oznacza więc czuwanie. To bardzo rodzinny czas, który buduje jedność, zgodę, pojednanie i przyjaźń. Spotykamy się w rodzinach, by odnowić nasze więzi i je umocnić.

Dla wielu to najpiękniejszy dzień w roku. Na ten dzień cieszą się dzieci – oczekując na wymarzone prezenty – ale także dorośli.

Wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Polską tradycją jest, aby kolację zaczynać od łamania się opłatkiem i złożeniem sobie życzeń. Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod nim ustawia się dodatkowe nakrycie dla niezapowiedzianego gościa. Tradycyjna Polska wieczerza wigilijna powinna składać się z dwunastu potraw. Przez całe święta Bożego Narodzenia stoi w domu przystrojona choinka. Byłoby wspaniale, aby drzewko było „żywe”, wtedy przez wiele dni unosi się jej zapach. Dawniej tradycyjnymi zdobieniami choinki były ciastka, orzechy, małe jabłuszka, cukierki oraz ozdoby wykonane najczęściej przez dzieci z bibuły, kolorowego papieru i słomy, a na gałązkach zapalano świeczki. Do dzisiaj zachował się zwyczaj, aby pod choinką znajdowały się prezenty.

Wigilia w polskiej obyczajowości jest świętem rodzinnym, powszechnie uważana za najważniejszy dzień w roku. Podobnie jak w Polsce Wigilię obchodzi się na Litwie, w Czechach i na Słowacji. Nieznany poza Polską (z wyjątkiem Litwy) jest zwyczaj łamania się opłatkiem, post i Pasterka.

W Wielkiej Brytanii Wigilii się nie obchodzi, a w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia daniem obiadowym jest pieczony indyk. Wigilii nie ma także w Belgii i Holandii. Tu na uroczyste śniadanie idzie się zazwyczaj do restauracji. We Francji najważniejszy jest świąteczny obiad z pasztetem z drobiowej wątróbki oraz ostrygami i łososiem wędzonym. W Danii podczas Wigilii podaje się kaczkę pieczoną oraz ryż z owocami. W Austrii na kolację wigilijną spożywa się karpia lub kaczkę, a w Niemczech sałatkę kartoflaną i kiełbaski.

W krajach pozaeuropejskich, ale związanych z katolicyzmem, w charakterystyczny dla danej kultury sposób świętuje się Wigilię. W Kolumbii już od 8 grudnia stroi się krzewy ozdobami i lampkami, a po ostatniej świątecznej mszy zabawa trwa do rana. Boliwijczycy święcą w Wigilię własnoręcznie wykonane przeróżne figurki. Na Filipinach przez okres adwentu zdobi się domy, a na ulicach aktorzy przedstawiają szopkę. Natomiast w Kamerunie pali się ogniska, czyta Biblię i śpiewa pieśni.

Tak więc, co kraj to obyczaj.

Zapewne tylko w Polsce święta Bożego Narodzenia są tak oczekiwane i tak uroczyście obchodzone. To dni, kiedy spotykają się bliscy i wspólnie śpiewają kolędy. Choinka pięknie przystrojona, stół nakryty nieskazitelnie białym obrusem, na którym znajdują się tradycyjne potrawy, opłatek, którym dzielimy się w wieczór wigilijny i składamy wszystkim serdeczne życzenia, prezenty pod choinką lub przynoszone przez Mikołaja i Pasterka, na którą udają się całe rodziny.

To pewne, że tylko w polskich domach jest tak uroczyście, rodzinnie i pięknie. I oby te tradycje zachowane były jak najdłużej.

Bożena Lipińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *