Moje pasje, moje hobby: Odznaczenia i medale (cz. 1)

Pasja zbierania odznaczeń i medali zaczęła się we wczesnej młodości, na etapie przedszkola. Dziadek mój po kądzieli był weteranem I wojny światowej, wojny 20-letniej i II wojny światowej, w wyniku czego otrzymał wiele odznaczeń za męstwo i odwagę. Jako dziecko lubiłem słuchać dziadka opowieści, przypinałem sobie te odznaczenia i cieszyłem się, że tyle ich posiadam. Przez okres szkoły podstawowej i średniej zacząłem już szukać i kupować różne odznaczenia i medale.

Początek był ciężki (brak funduszy), zacząłem dorabiać na „wagonach”, aby coś kupić, to była także jedna z motywacji rozpoczęcie nauki w szkole oficerskiej. Gdy otrzymałem cenzus oficerski, dziadek przekazał mi wszystkie swoje wojenne (i nie tylko), odznaczenia i medale, a było tego trochę : I Krzyż Żelazny na kokardzie i wstędze, Brązowy i Srebrny krzyż z mieczami. Za wojnę 20-letnią srebrny Krzyż Virtuti Militari, medal za pracę, V i X lat za wysługę i wzorową pracę i wiele innych, to były i są moje perełki, zacząłem szukać po rodzinie, dostałem trochę medali, odznak pułkowych i innych okazów numizmatycznych.

Zaczynałem coraz więcej się angażować w swoje zbiory.

Mogę pochwalić się z okresu Księstwa orderem Virtuti Militari.

Mam najwyższe odznaczenia PRL-u, a mianowicie : Ordery Budowniczych Polski Ludowej, Sztandar Pracy Złoty i Srebrny, Krzyże: Kawalerski, Oficerski, Komandorski, Wielki – na wstędze.

Można by wymieniać dużo, mam około pięciuset sztuk odznaczeń i medali, a kolekcja cały czas rośnie. Mam w zbiorach odznaczenia i medale polskie, pruskie, niemieckie, Rosję carską, radzieckie i rosyjskie, amerykańskie, francuskie, holenderskie i angielskie, a ostatnie nabytki to afgańskie.

Można także podzielić na wojskowe, policyjne, strażackie i administracji państwowej oraz resortowe. Podziałów może być wiele, trzeba tylko dużo wiedzieć na ten temat.

Mam już swego następcę, który pilnie się uczy i zdobywa wiedzę na ten temat, cieszę się że mój wysiłek nie pójdzie na marne.

WŁADYSŁAW ŻÓŁTOWSKI z Torunia

odznaczenia_prl odznaczenie