Obrazek z pamięci

Mam w pamięci dom moich teściów  Janiny i Kazimierza Żółtowskich stojący na obrzeżach miasta Kutno, przy ulicy Józefów.

Droga do niego prowadziła od lecznicy dla zwierząt w kierunku rzeki Ochni. Mały drewniany biały domek, jak w nostalgicznej, pięknej   piosence śpiewanej przez Mieczysława Fogga. Nazwa ulicy jest ciekawą historią naszego miasta. W 1869 r.  pradziadkowie mojego męża nabyli grunty od dziedzica wsi Łąkoszyn i nazwali je imieniem pierwszego dziecka, czyli córki Józefy. Osadę nazwano Józefów i włączono do Kutna w 1933 r. gdzie wkrótce nazwano ją ulicą.

Dom wybudowali pod koniec XIX wieku dziadkowie Kazia. Okolony wysokimi drzewami brzozowymi oddychał migającymi listkami. Wydawał się taki maleńki. Po lewej stronie prowadziła długa aleja bzów i jaśminów. Przed domem ogródek z rosnącymi wysokimi malwami, niezapominajkami, bławatkami i intensywnie pachnącą latem maciejką. Za ogródkiem po drugiej stronie ścieżki rósł zagajnik, który był przystanią dla śpiewających ptaków. Noce były ciemne, romantyczne, pełne gwiazd. Ten piękny bajkowy krajobraz uwidocznił na płótnie w 1983 roku kutnowski malarz Edward Bobrzak.

Płótno obrazu  zakupiła od pana Edwarda teściowa. Obraz jest naszą najcenniejszą rodzinną pamiątką.

Sfotografowaną mam w pamięci łąkę za domem, obrośniętą wysoką kiściastą trawą, po której biegała beztrosko moja mała córeczka Agnieszka z wielką, plażową piłką, zachęcając do zabawy mnie i Kazia.

Dom już nie istnieje, nie ma też brzóz, a wydawały się mocno wrośnięte w ziemię. Tylko rzeka Ochnia płynie w tym samym kierunku.

Obecnie przez siedlisko gospodarstwa  przechodzi trasa, łącząca duże osiedla mieszkaniowe.

                   Za każdym razem, gdy przejeżdżam tą drogą,  wyobrażam sobie, że wjeżdżam do środka domu, mijam sień, kuchnię, pokój i jadę dalej, zostawiając tam moich teściów, którzy zza chmurki patrzą zdziwieni, że przez ich dom prowadzi ruchliwa trasa, a na łące stoją duże zachodnie firmy.

ELŻBIETA ŻÓŁTOWSKA  z Kutna

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.