Wystawa poświęcona Sławojowi Felicjanowi Składkowskiemu. Toruń.

Urodziłam się na Mazowszu w małym miasteczku Gąbinie. Tak się złożyło, że w tym samym miasteczku urodził się ostatni premier przed II wojną światową – Sławoj Felicjan Składkowski. Ojcem premiera był Wincenty, sędzia pokoju w Gąbinie.

W moim mieście ponad 40 lat temu powstało stowarzyszenie pod nazwą „Towarzystwo Miłośników Ziemi Gąbińskiej”, którego jestem członkiem od wielu lat. Towarzystwo ma bogate zbiory pamiątek po premierze, przywiezionych  z Londynu od jego żony przez panią Annę Ostrowską – prezes TMZG.

20 marca 2017 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK w Toruniu otwarta została wystawa poświęcona ostatniemu premierowi II RP p.t. „Sławoj Felicjan Składkowski – lekarz, generał, premier”. Dużą część eksponatów na wystawę wypożyczyło TMZG. Jako gąbinianka i członek stowarzyszenia wraz z przybyłą grupą z Gąbina reprezentowałam delegację na wystawie. Ciekawostką też jest to, że portret Składkowskiego zaprezentowany na wystawie namalował nasz ziomek pan Alojzy Balcerzak artysta malarz, którego galeria mieści się w Koszelówce nieopodal Gąbina.

KALINA NOWACKA z Torunia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *