Nadanie imienia gen. Edwarda Żółtowskiego gimnazjum w Mochowie

11 października 2002 roku odbyła się uroczystość nadania imienia gen. Edwarda Żółtowskiego Gimnazjum w Mochowie. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym. Zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej zostali powitani przez Panią Wójt Gminy Jadwigę Przedpełską. Przemawiała Pani Dyrektor Gimnazjum Lilianna Nejman i Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej Jolanta Kisielewska.


Edward Żółtowski ur. 18.03.1775 r. w Mochowie w rodzinie szlacheckiej, syn Teofila Wojciecha Ignacego Żółtowskiego i Brygidy Ostaszewskiej.

Do artylerii wstąpił w 1792 roku. Brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim. Walczył w Legionach Polskich we Włoszech. Był kapitanem I Regimentu Piechoty Polskiej. 2 marca 1807 r. mianowany dowódcą pułku w stopniu pułkownika. W czasie wojny polsko-austriackiej poprowadził 3. Pułk Piechoty w bitwie pod Raszynem. Uczestniczył w szturmie Zamościa. 11 12.1811 r. awansowany do stopnia generała brygady. W 1812 objął dowództwo 1. brygady w 17. Dywizji generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Przeszedł cały szlak bojowy tej formacji w kampanii 1812 r. Powrócił do Księstwa z misją objęcia dowództwa brygady w Dywizji Izydora Krasińskiego w Kaliszu. Z powodu choroby generała dowodził całą formacją – siedmiu tysięcy ludzi od 12.02 1813 r. Przebił się do Lipska i 4.03 1813 oddał dowództwo Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu. Na czele piechoty dywizji odbył kampanię niemiecką. Został ranny w bitwie pod Lipskiem. 3 marca 1814 roku mianowany generałem brygady armii francuskiej. Służył w armii Królestwa Polskiego mianowany dowódcą 1. brygady 2. Dywizji Piechoty. W 1826 roku awansowany do stopnia generała dywizji i mianowany Komendantem Twierdzy Zamość. W Powstaniu Listopadowym organizował oddziały powstańcze w Lubelskiem. Był członkiem loży wolnomularskiej Wolność Odzyskana.

Odznaczony krzyżem kawalerskim Virtuti Militari, krzyżem kawalerskim Legii Honorowej oraz krzyżem oficerskim Legii Honorowej.

Od 1833 r. mieszkał w Warszawie. Zmarł 30.01.1842 r. Pochowany na cmentarzu powązkowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *