Ciąg dalszy listów Marcelego i Jana Żółtowskich

Kochany Dziadziu

Bardzo Dziadzi za list dziękuję i proszę go zarazem być tak dobrym o ile możności jak najprędzej napisać o losy na loterią bo by zresztą mogło być za późno. Na Boże Narodzenie pewnie będziemy mogli do Wiednia pojechać ale pewno nikogo tam nie będzie do kogo byśmy pojechać mogli. Dziadzio nam pisze że mam się starać w łacinie i greckiem lepsze cezury dostać ale nadzwyczajnie mi to trudnem będzie bo chociaż się jak chcę natężam w ustnem naszego profesora prawie nigdy zadowolić zupełnie nie mogę, a i piśmienne zadania nie są tak łatwe żeby wszystkie móc dobrze robić.

Nadzwyczajnie mnie także myśl napędza do roboty że, jeżeli bardzo będę miał dobre cezury będę może mógł w drugim półroczu konno jeździć.

Całuję kochanemu Dziadzi rączki i zostaję jego przywiązanym wnukiem

Jaś Żółtowski

Kalksburg, 13.12.1885 r.

—————————————————–

Kochany Jasiu

Podziękuj Pani Stefanowej Zamoyskiej tak serdecznie jak ja Wam dziękuję za Wasze pośrednictwo jemu to bowiem zapewne chłopcy zawdzięczać będą w czasie świąt tak zawsze dla nich upragnioną rozrywkę, tem więcej się z tego cieszę, iż bardziej mnie niepokoiła myśl iż mi tego Roku niepodobno będzie tak jak zeszłego święta z niemi przepędzić. Piszę też zaraz do rektora aby jeżeli Pani Zamoyska zażąda chłopcom do niej pójść dozwolono. My jak słusznie przewidujesz spokojnie sobie w domu pozostaniemy, czekając nadejścia nowego Roku i ciesząc się nadzieją iż on mniej trudniejszym  od teraźniejszego dla rolników będzie. Prócz wszelkich innych życzę Wam obojgu od siebie i Ponińskich aby po wesołych świętach rok następny przyniósł Wam wszelkie pomyślności  których pragnąć możecie. Od mego brata miałem niedawno wiadomość donoszącą, iż się już prawie zupełnie pozbył niemiłego wyrzutu i że się już całkiem zdrowym czuje. Chciej proszę Cię przypomnieć mnie łaskawej pamięci…….. Cecylii i złożyć jej także nasze życzenia wesołych świąt i szczęśliwego Nowego roku. Powtarzając jeszcze raz moje podziękowania za pamięć Waszą o chłopcach tysiącznie Was Obojga ściska najprzywiązańszy  stryj.

Czacz 16/12 85                                                                                                                                                 M.Ż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.