Zjazd w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba
Szklarska Poręba

W tym roku spotkamy się na zjeździe w Szklarskiej Porębie, jednym z najpiękniejszych ośrodków turystycznych w Polsce. Chciałabym nieco przybliżyć Państwu ten piękny zakątek Karkonoszy.

Szklarska Poręba – miasto nad rzeką Kamienną na pograniczu Karkonoszy i gór Izerskich. Około 1366 roku założono tu najstarszą na Śląsku hutę szkła. Jest tu także pracująca do dziś huta szkła kryształowego „Julia”, uruchomiona w 1841 roku.

W Szklarskiej Porębie nie można się nudzić, jest tu wiele miejsc, które powinno się zwiedzić. Ale czy wystarczy nam czasu?

Kościoły: pod wezwaniem Bożego Ciała neoromański, wybudowany w latach 1884-86. We wnętrzu można podziwiać obrazy Wlastimila Hofmana malarza czeskiego pochodzenia.

Kościół Niepokalanego Serca NMP wybudowany w latach 1855-87. Znajduje się tu barokowa ambona, piękne zabytkowe żyrandole oraz obrazy Wlastimila Hofmana.

Kościół cmentarny neogotycka kaplica w stylu barokowym(1650 r.) We wnętrzu ołtarz późnorenesansowy. Przy kościelnym murze znajduje się zespół płyt nagrobkowych.

Muzea: Mineralogiczne mieści się w starej willi, w której można oglądać skarby Karkonoszy, czyli minerały ametysty, kryształy górskie, agaty – oraz szkielety dinozaurów.

Muzeum Husarz bogata kolekcja antyków meble, porcelana, obrazy, zbroje, oraz Muzeum Ziemi, w którym zgromadzono skały i minerały świata.

Dom Jana Sztaudyngera polskiego poety, satyryka, fraszkopisarza i organizatora teatrów lalkowych.

Spacerując po Szklarskiej Porębie, można nacieszyć oczy przepięknymi miejscami, które na pewno pozostaną w pamięci wielu osobom.

Wodospad Kamieńczyk – próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Spada trójstopniową kaskadą o wys. 27 m do przepięknego wąwozu.

Wodospad Szklarka – położony na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, spada kaskadą wysoką na 13,3 m. Przy wodospadzie znajduje się małe schronisko „Kochanówka”.

Krucze Skały – grupa skalna na brzegu rzeki Kamiennej na wys. 718 m n.p.m. tworząca duże bryły granitowe z punktem widokowym.

Mapa Szklarskiej Poręby z ośrodkiem Olimp
Mapa Szklarskiej Poręby z ośrodkiem Olimp

Wysoki Kamień – górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt o wysokości 1058 m n.p.m położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Ze szczytu rozciąga się jedna znajwspanialszych panoram w Sudetach. Widać Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie.

Chybotek – od XIX wieku jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona z kilku bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy 4 metrów wsparty w dwóch miejscach. Daje się on rozkołysać przez jedną osobę.

Śnieżne Kotły – dwa kotły polodowcowe w Karkonoszach. Pionowe ściany dochodzą do około 150 m wysokości. Górna krawędź Wielkiego Kotła położona jest na wysokości 1490 m n.p.m.

Szrenica – najwyższy w Karkonoszach szczyt górujący nad miastem (1362 m n.p.m.), na który wjeżdża linowa kolej krzesełkowa. Ponad 13 km nartostrad i malownicza Hala Szrenica.

Jakuszyce – międzynarodowy ośrodek narciarstwa biegowego. Tu rozgrywany jest Bieg Piastów i mistrzostwa psich zaprzęgów.

Ze Szklarskiej Poręby można pojechać do Jeleniej Góry (to tylko 20 km) lub do Zamku Czocha (35 km). W Kneszowie znajduje się Opactwo Cysterskie, ale to już 60 km od Szklarskiej Poręby.

Mam nadzieję, że większość tych pięknych miejsc będziemy mogli, zwiedzić w czasie naszego pobytu na najbliższym zjeździe. Ci, co byli w Szklarskiej Porębie, na pewno chętnie zobaczą jeszcze raz to przepiękne miejsce, a ci którzy jeszcze tu nie byli, na pewno będą zadowoleni, że przyjechali.

Do zobaczenia zatem w czerwcu.

Bożena Lipińska z Warszawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *