Ksiądz kanonik Szymon Żółtowski

Ksiądz Szymon Żółtowski

Szymon Żółtowski ppłk Wojska Polskiego urodził się 18 lipca1886 r. w Libawie na Łotwie, zmarł 20 lutego1977 r. w Gdańsku. Syn Jana – stoczniowca w Rosji i Petroneli z Nowickich. Ukończył mohylowskie seminarium diecezjalne, działał w środowiskach polskich w Rosji, więziony, powrócił do Polski w ramach wymiany jeńców wojennych.

W latach 1923-1939 był kapelanem Wojska Polskiego w Zegrzu. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie był proboszczem w Gdańsku.

Od 1922 mój ojciec, major Włodzimierz Borowski był w Zegrzu zastępcą dowódcy pułku. Rodzice moi przyjaźnili się od 1922 roku z Księdzem, tj. gdy urodziła się moja starsza siostra, Halina. W 1924 roku na terenie koszar w Zegrzu urodziłam się ja. Kontakt z rodziną Żółtowskich był bardzo bliski aż do śmierci siostry Księdza, pani Zofii Choroszukowej.

We wrześniu 1939 roku Ksiądz kanonik wraz z całą szkołą łączności z Zegrza był ewakuowany. Pociągiem towarowym jechali w stronę granicy rumuńskiej, ale po drodze transport został ostrzelany przez lotnictwo niemieckie i każdy wracał na własną rękę do swoich bliskich. Ksiądz był ze swoją matką i gosposią Marysią Traczyk. Przybyli więc we trójkę do siostry Księdza do Choszczówki pod Warszawą. Siostra, pani Zofia wraz z mężem Józefem, porucznikiem wojsk technicznych mieli tam swoją posiadłość.

Szwagier Józef został wcielony w 1939 roku do wojska, dostał się do niewoli sowieckiej i został zamordowany w Katyniu. Ksiądz kanonik mieszkał w Choszczówce od 1939 roku aż do końca wojny. Msze święte odprawiał w dawnym kościele wojskowym na Żoliborzu. Wiem, że był w organizacji podziemnej, ale nie pamiętam szczegółów. Biuletyny z nasłuchu radia mieliśmy od Niego na bieżąco. W 1945 roku wraz z mamą, siostrą i gospodynią Marysią przenieśli się do Gdańska, gdzie Ksiądz objął parafię Niepokalanego Poczęcia N.M.P. przy ul Łąkowej 34. Niemal co roku ktoś z naszej rodziny bywał w gościnie u Księdza.

W Gdańsku najpierw zmarła mama Księdza, potem Ksiądz kanonik, a pani Zofia z gosposią przeprowadziły się.

Jadwiga Borowska-Rogala

Maarssen, 29 czerwca 2012 r.

Nadawca powyższego tekstu prosi czytelników o ewentualne informacje dotyczące Księdza Szymona Żółtowskiego, a szczególnie pochodzenia rodziców i rodzeństwa Księdza oraz jego działalności w latach 1939-1945 w Legionowie i Warszawie. Informacje proszę przesłać na adres redakcji.

One thought on “Ksiądz kanonik Szymon Żółtowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *